close
تبلیغات در اینترنت
بررسی کارکرد و اشکالات سیستم کلاچ
loading...

فروشگاه لوازم یدکی و لوکس خودرو میلادنور

    در صنعت خودرو در بخش انتقال قدرت، سیستم كلاچ به عنوان یكی از كلیدی ترین مجموعه ها مطرح است و عملكرد صحیح آن، تاثیر مستقیم در كاركرد خودرو و از جمله بخش تولیدكننده قدرت (موتور) و بخش انتقال نیروی محركه (جعبه دنده، میله گاردان، دیفرانسیل، پلوس ها و ...) دارد و در صورت بروز اشكال در این سیستم، حتی به شكل جزئی، راندمان خودرو با مشكل مواجه می شود.    كلاچ یك وسیله انتقال نیرو به صورت قطع و وصل از موتور به جعبه دنده (گیربكس) است. با كلاچ گرفتن می توان ارتباط بین موتور…

مترجم

آخرین ارسال های انجمن
عنوان پاسخ بازدید توسط
کفش ورزشی 0 35 mohammadhajilu
بیلیارد چیست؟ 0 38 mohammadhajilu
اسکوتر برقی 0 33 mohammadhajilu
تجهیزات آشپزخانه صنعتی 0 39 mohammadhajilu
محل اتصال سوکت عیب یاب به انواع خودرو ها https://t.me/YadakyMiladnor 0 43 zeinab
محل اتصال سوکت عیب یاب به انواع خودرو ها @YadakyMiladnor 0 46 zeinab
محل اتصال سوکت عیب یاب به انواع خودرو ها 0 36 zeinab
حدیث:50 ﺩﺭ ﭘﺎﻳﺎﻥ ﺧﻄﺒﻪ ﻓﺮﻣﻮﺩ 0 39 zeinab
حدیث:51 ﺟﺎﺑﺮ ﺑﻦ ﻋﺒﺪﺍﻟﻠّﻪ ﻣﻰ ﮔﻮﻳﺪ 0 38 zeinab
حدیث:52 ﺩﺭ ﺟﻤﻊ ﮔﺮﻡ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ ﻫﺮ ﻳﻚ ﺍﺯ ﻋﻠﻰ ﻭ ﻓﺎﻃﻤﻪ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﻧﺰﺩ ﭘﻴﺎﻣﺒﺮ ﻣﺤﺒﻮﺑﺘﺮ ﻣﻰ ﺷﻤﺮﺩﻧﺪ، 0 38 zeinab
حدیث:53 ﻗﺎﻟَﺖ ﻓﺎﻃِﻤَﺔُ ﻋﻠﻴﻬﺎ ﺍﻟﺴﻼﻡ 0 35 zeinab
حدیث:54 ﻗﺎﻝَ ﺭَﺟُﻞٌ ﻻِﺀﻣﺮَﺃﺗِﻪِ 0 33 zeinab
حدیث:55 ﻣِﻦ ﺩُﻋﺎﺋِﻬﺎ ﻋﻠﻴﻬﺎ ﺍﻟﺴﻼﻡ 0 33 zeinab
حدیث:56 ﻗﺎﻟَﺖ ﻓﺎﻃِﻤَﺔُ ﻋﻠﻴﻬﺎ ﺍﻟﺴﻼﻡ 0 40 zeinab
حدیث:57 ﻗﺎﻟَﺖ ﻓﺎﻃِﻤَﺔُ ﻋﻠﻴﻬﺎ ﺍﻟﺴﻼﻡ 0 34 zeinab
حدیث:58 ﺣﻀﺮﺕ ﺯﻫﺮﺍ ﻋﻠﻴﻬﺎ ﺍﻟﺴﻼﻡ 0 36 zeinab
حدیث:61 ﻗﺎﻟَﺖ ﻓﺎﻃِﻤَﺔُ ﻋﻠﻴﻬﺎ ﺍﻟﺴﻼﻡ 0 37 zeinab
تو هیچ وقت فراموشم نکن 0 29 zeinab
توپ پیلاتس و دمبل 0 35 mohammadhajilu
دوربین مدار بسته 0 42 mohammadhajilu
نوری بازدید : 46 22 / 02 / 1393 نظرات ()


    در صنعت خودرو در بخش انتقال قدرت، سیستم كلاچ به عنوان یكی از كلیدی ترین مجموعه ها مطرح است و عملكرد صحیح آن، تاثیر مستقیم در كاركرد خودرو و از جمله بخش تولیدكننده قدرت (موتور) و بخش انتقال نیروی محركه (جعبه دنده، میله گاردان، دیفرانسیل، پلوس ها و ...) دارد و در صورت بروز اشكال در این سیستم، حتی به شكل جزئی، راندمان خودرو با مشكل مواجه می شود.

    كلاچ یك وسیله انتقال نیرو به صورت قطع و وصل از موتور به جعبه دنده (گیربكس) است. با كلاچ گرفتن می توان ارتباط بین موتور و جعبه دنده را برای مدت كوتاهی قطع و پس از رها كردن كلاچ، دوباره آن را برقرار كرد. قطع و وصل انتقال نیرو از موتور به جعبه دنده به دلایل مختلفی انجام می شود.

    1- اولین دلیل برای گرفتن کلاچ روشن کردن موتور است. در موتور های احتراق داخلی برای روشن شدن موتور باید بار را از روی موتور برداشت تا موتور بهتر و راحت تر روشن شود. این بار از سوی گیربکس به موتور وارد می شود. پس برای برداشتن این بار از روی موتور باید ارتباط موتور با گیربکس را برای چند لحظه که موتور روشن می شود قطع کرد. پس می توان به یقین گفت باید کلاچ گرفت تا موتور به راحتی روشن شود. این کار در صبح های سرد زمستان بسیار تاثیرگذار است. عده ای بر این تصورند که این کار در زمانی بوده که گیربکس درگیر بوده و اصطلاحاً در دنده است اما این تصور کاملاً غلط است. گرفتن کلاچ در تمامی شرایط بهتر است انجام شود تا موتور بدون بار به راحتی روشن شود. شاید این اولین نکته در مورد سیستم کلاچ بوده که باید به آن دقت کنید.
    2- دومین دلیل در مورد قطع و وصل نیرو توسط سیستم کلاچ برقراری تدریجی نیرو است. این تدریجی برقرار کردن نیرو سبب حرکت نرم و آسان خودرو می شود چرا که در غیر این صورت با اتصال ناگهانی نیروی موتور به چرخ ها، بدون شک اجزا این سیستم دچار تنش شده و آسیب می بینند و از سوی دیگر رانندگی به این شکل تقریباً ناممکن است.
    3- سومین دلیل تغییر دنده بوده و قطع نیرو در مواقع لزوم است. شاید این کار مهم ترین وظیفه سیستم کلاچ باشد.

    اما وظایفی که ذکر شد همگی جز وظایف اساسی و اصلی سیستم کلاچ بوده که از گذشته تا امروز مدنظر قرار گرفته اند. در خودروهای امروزی یک سیستم کلاچ وظایف متعددی که خلاصه آنها ذکر شد را بر عهده دارد.
    ۱- امكان انتقال قدرت مطمئن را فراهم كند.
    ۲- حركت بدون لرزش و هرزگردی وسیله نقلیه را امكان پذیر كند.
    ۳- در مقابل تغییرات دور موتور، دوام كافی داشته باشد.
    ۴- تا حد امکان سبك باشد و به راحتی به كار بیفتد به گونه که برای شروع به کار نیاز به نیروی زیادی نداشته باشد. (تولید فلایویل های آلومینیومی یا تیتانیومی در همین راستا است. یعنی کاهش وزن سیستم انتقال قدرت برای کاهش نیروی مصرفی در آغاز به کار سیستم.)
    ۵- در وسایل نقلیه سنگین، قادر به انتقال گشتاورهای زیاد بوده و دوام و استحكام كافی داشته باشد.

    دلایل خرابی سیستم کلاچ
    اما در یک سیستم کلاچ ممکن است عیوب زیادی به وجود آید که قصد داریم تا به اصلی ترین این عیوب پرداخته و راه درمان آنها را نیز ذکر کنیم.

    بی هیچ مقدمه ای به سراغ اولین عیب یعنی سر خوردن کلاچ می رویم. این عیب بدین گونه است: زمانی که قصد شتابگیری یا حرکت دارید دور موتور بالا می رود ولی خودرو واکنش بسیار کمی نشان داده و یا اصلاً واکنشی نشان نمی دهد. در این حالت گفته می شود کلاچ سر می خورد. ریشه این عیب را می توان ابتدا در پدال کلاچ جست وجو کرد. وقتی لقی پدال بیش از حد معمول و استاندارد باشد این مشکل ایجاد می شود. برای رفع این مشکل باید کلاچ رگلاژ شده و لقی آن تنظیم شود.

    دومین و شایع ترین عیب سیستم تمام شدن صفحه کلاچ بوده که ساییدگی آن نیز می تواند این عیب را ایجاد کند. روی صفحه کلاچ چندین لنت پرچ شده که وظیفه دارند با دیسک درگیر شده و نیرو را انتقال دهند. حال این درگیری در شرایط مختلف سبب ساییدگی لنت های مذکور شده تا حدی که صفحه لنت هایش تمام می شود و نیاز به تعویض دارد.

    هزینه تعویض دیسک و صفحه در پراید بین 20 تا 35 هزار تومان است. نوسان این قیمت به دلیل خرابی احتمالی کاسه نمد ها یا سایر متعلقات گیربکس است. دقت کنید این هزینه هم بابت اجرت و هم بابت قطعات است. در ضمن باید از تعمیرکار کارت ضمانت و لیست قطعات تعویض شده را همراه با فاکتور آن دریافت کنید.

    دقت کنید از مارک های معتبر و با کیفیت استفاده کنید که بعداً مجبور نباشید بابت سایر عیوبی که به وجود می آید هزینه بسیار بیشتری بکنید. هزینه تعویض این قطعات در پژو 206 با موتور 1400 بین 50 تا 60 هزار تومان است.

    حال کسانی هستند که در این میان از علاقه جوانان استفاده کرده و به فرد توصیه می کنند دیسک و صفحه خودروی دیگری را روی خودرویش ببندد. شاید این مساله در پراید بسیار بیشتر باشد. عده ای بنا به صلا ح دید خود و زیاد شدن شتابگیری خودرو دیسک و صفحه پژو 206 تیپ پنج را روی پراید نصب می کنند. این کار با تراشکاری شافت گیربکس انجام شده که بسیار خطرناک و غیراستاندارد است. شاید شتابگیری خودرو بهتر شود و خط تیک آف شما به 7 تا 8 متر برسد اما بعد از مدتی بسیار کوتاه آسیب هایی که ذکر می کنم به سراغ خودروی شما می آید.

    ابتدا اینکه فلایویل کاملاً خراب می شود. دومین عیب خرد شدن دنده های گیربکس بوده که هزینه زیادی را روی دست شما می گذارد. سومین عیب خراب جفت پلوس های شما بوده که نزدیک به 120 هزار تومان خرج روی دست شما فقط بابت پلوس می گذارد. همچنین چون خودرو بهتر شتاب می گیرد راننده را ترغیب می کند که بیشتر به خودرو گاز بدهد. این کار سبب می شود تا به خودرو بیشتر از توانش فشار بیاید. در نتیجه پیستون آب شده و باید تعمیر اساسی موتور انجام دهید. هزینه برطرف کردن این عیوب نزدیک به 800 هزار تومان می شود.

    پس معقولانه است که دست به چنین کاری نزده و از دیسک و صفحه استاندارد خودرو استفاده کنید. دیسک و صفحه هر خودرو با توجه به قوای موتور آن و استحکام گیربکس و پلوس های آن طراحی و به کار گرفته می شود. طراحی دیسک و صفحه کاملاً براساس اصول مهندسی بوده و کاملاً حساب شده است.

    اما عیب دیگری که سبب سر خوردن صفحه کلاچ می شود آلوده شدن صفحه کلاچ به روغن یا واسکازین است. این آلودگی سبب از بین رفتن اصطکاک صفحه کلاچ شده و نیرو به درستی منتقل نمی شود. این نشتی روغن ممکن است از موتور باشد که کاسه نمد سر میل لنگ باید تعویض شود. گاهی واسکازین گیربکس این عیب را به وجود آورده که باید کاسه نمد شفت گیربکس تعویض شود.
    این تعمیرات به طور معمو.ل هزینه بالایی ندارند.

    اما سومین عیبی که می توان به آن اشاره کرد تغییر شکل دادن دیسک است. گاهی در اثر تغییرات حرارتی و مرغوب نبودن دیسک در سیستم کلاچ، صفحه روی آن به درستی نمی نشیند و اصطکاک مناسبی ندارد. پس برای برطرف کردن این عیب باید دیسک و صفحه را روی هم به درستی نشاند. برای این کار گیربکس باز شده و دیسک و صفحه خارج می شود.

    دیسک سنجیده شده و اگر تاب آن در حد جزئی باشد با تراشکاری برطرف می شود. در غیر این صورت باید عوض شده که در این مواقع به دلیل بالا نبودن هزینه صفحه توصیه می شود دیسک و صفحه با هم تعویض شوند تا در آینده نیاز به دوباره باز کردن گیربکس نباشد.

    عیب چهارمی که می توان به آن اشاره کرد خرابی و ضعیف شدن فنر خورشیدی بوده که نمی تواند فشار لازم را برای درگیری کلاچ فراهم آورد. در این حالت نیز باید صفحه عوض شود که معمولاً دیسک را نیز با آن تعویض می کنند. شاید این عیب از کیفیت پایین دیسک و صفحه یا گذشتن عمر کارکرد آن ناشی شود که راه حل آن تعویض دیسک و صفحه است.

    در بسیاری مواقع یک سیم کوچک می تواند عیوب زیادی را به وجود آورد. منظور از این سیم کوچک سیم کلاچ بوده که در شرایط مختلف تحت کشش است. این سیم در صورت خشک بودن و عدم کارکرد روان می تواند از برگشت کامل کلاچ جلوگیری کرده و نگذارد کلاچ به درستی نیرو را منتقل کند. برای رفع این عیب سیم را در روکش آن روغنکاری و روانکاری کرده و یا آن را تعویض می کنند. گاهی اتصالات نیز در این میان باید گریس کاری شوند تا سیستم روان کار کند.

    اما عیب آخری که به آن در زمینه سر خوردن کلاچ می توان اشاره کرد تاب داشتن فلایویل است. این عیب را می توان با تراشکاری برطرف کرد. البته در این زمینه باید توجه داشت تراشکاری فلایویل اگر به درستی انجام نشود می تواند باعث لرزش موتور شود.

    اما یکی از مهم ترین عیوب سیستم کلاچ در خودروهای داخلی آزاد نشدن کلاچ است. در این حالت هیچ دنده ای به خصوص دنده یک به درستی جا نمی خورد و در صورت جا زدن دنده ای صدای بسیار بدی ایجاد می شود که می تواند باعث خرابی گیربکس شود.

    اما این عیب نیز ریشه های مختلفی داشته که اولین آن کج شدن صفحه کلاچ است. برای رفع این عیب باید صفحه تعویض شود. بازهم آلودگی صفحه کلاچ و چرب شدن آن نیز سبب این عیب می شود که راه حل نیز در مورد قبل ذکر شد. ساییدگی فنر خورشیدی نیز می تواند این عیب را به وجود آورد به گونه ای که دنده ها به درستی جا نمی خورند. در این حالت باز هم تعوض دیسک و صفحه دوای درد شماست. در نهایت تنظیم نبودن پدال کلاچ نیز می تواند این عیب را به وجود آورد که سیستم آزاد نشده و دنده ها جا نمی خورند. رگلاژ کلاچ و تنظیم آن می تواند این عیب را برطرف کند.

    یکی دیگر از عیوب مهم سیستم کلاچ لرزش آن در هنگام درگیری یا در زمان حرکت است. اولین نکته در رفع این عیب باز هم آلودگی صفحه کلاچ بوده که از ریشه های این عیب نیز هست. دومین دلیل این مساله خرابی فنر های صفحه کلاچ است. لازم به ذکر است در صفحه کلاچ دو نوع فنر وجود دارد. یک فنر خورشیدی یا همان دیافراگمی که وظیفه آن قطع و وصل نیرو است. دیگری فنر های ضد پیچش در داخل خود صفحه کلاچ بوده که وظیفه آنها جلوگیری از ارتعاش سیستم است.

    در این عیب فنرهای ضد پیچش خراب شده و وظیفه خود را انجام نمی دهند. در نتیجه سیستم شروع به لرزش می کند. چون این فنرها قابل تعویض نیستند باید کل صفحه تعویض شده تا مشکل حل شود. تاب برداشتن دیسک یا فلایویل نیز می تواند از دلایل این عیب باشد که تراشکاری می تواند آن را حل کند. گاهی پرچ های لنت های روی صفحه کلاچ شل شده که سبب لرزش سیستم می شود. شل شدن پرچ ها از نامرغوبی جنس صفحه کلاچ است. پس در خرید آن دقت کافی را انجام دهید. در نهایت لرزش خودرو گاهی از سیستم کلاچ نبوده و می تواند از دسته موتور ها باشد. کنده شدن یا خرابی دسته موتورها می تواند سبب ارتعاش و لرزش خودرو شود که تنها راه حل آن تعویض دسته موتور است. دسته موتور و یا صفحه کلاچ و بسیاری دیگر از قطعات خودرو قابل تعمیر نبوده و باید تعویض شوند.

    عیب دیگری که به آن می پردازیم صدای غیرعادی کلاچ است. اصلی ترین دلیل این عیب خرابی بلبرینگ کلاچ بوده که در بسیاری مواقع عمر آن تمام شده است. گاهی فرسودگی آن نیز این عیب را به وجود می آورد. باز هم خرابی فنرهای ضد پیچش در صفحه کلاچ این عیب را به وجود می آورد. بلبرینگ صفحه روی یک بوش کوچک حرکت می کند که اگر این بوش بدون گریس و خشک کار کند تولید صدا می کند.

    این گریس کاری نکته بسیار کوچک و بی هزینه است که تعمیرکار باید به آن توجه کند. خرابی دوشاخه کلاچ نیز می تواند تولید صدا کند. در نهایت باز هم می توان عیب را در جای دیگر جست وجو کرد و آن هم بلبرینگ انتهای میل لنگ است. خرابی یا لقی آن می تواند سر و صدای اضافی یا صدایی شبیه زوزه ایجاد کند که تعویض آن می تواند مشکل را حل کند.

    یکی دیگر از مهم ترین عیوب سیستم کلاچ سفت بودن آن است به این صورت که فشردن پدال کلاچ نیروی زیادی می خواهد که این مساله خوشایند نیست. در این حالت باید ریشه عیب را در سیم کلاچ جست وجو کرد. گاهی باید سیم کلاچ را روغنکاری کرد. گاهی گردگیر آن پاره شده و آلودگی به آن نفوذ کرده است. گاهی نیز سیم کلاچ پیچ خورده که در تمامی آنها باید سیم کلاچ باز شود و به درستی و با روانکاری و گریس کاری مناسب بسته شود.
  

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
به سایت خدمت گذار خود خوش آمدید وخسته نباشید ،این سایت شخصی می باشد. مطالب خود را از منابع مطالعه شده برداشته ویاخود تجربه کرده است . ودر مورد استفاده درست و نا درست بودن آنها هیچ گونه مسئولیتی را نخواهد پذیزفت . لذا در استفاده از مطالب دقت کافی را به عمل آورید. خواهشمند است در صورت مشاهده مطلب.عکس و موردی که از نظر شما ناخرسند است به ما اطلاع دهید. مخلص شما: لوازم یدکی میلادنور(yadakjo.ir)
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  نظر خود را درباره ما بفرستید متشکریم طرح وراهنمایی یادتان نرود  یدکی سواری نوری

  تهیه و توزیع کننده انواع لوازم یدکی سواری ایران خودرو.سایپا

  قطعات برقی

  قطعات جلوبندی

  قطعات موتور

  لوازم جانبی

  آمار سایت
 • کل مطالب : 421
 • کل نظرات : 4
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 113
 • آی پی امروز : 1
 • آی پی دیروز : 10
 • بازدید امروز : 6
 • باردید دیروز : 87
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 133
 • بازدید ماه : 413
 • بازدید سال : 413
 • بازدید کلی : 98,503