close
تبلیغات در اینترنت
مجله ‘شارلی ابدو’ چیست و در مطبوعات فرانسه چه جایگاهی دارد؟و حمایت یک روزنامه اصلاح‌طلب از شارلی
loading...

فروشگاه لوازم یدکی و لوکس خودرو میلادنور

مجله ‘شارلی ابدو’ چیست و در مطبوعات فرانسه چه جایگاهی دارد؟   بی بی سی – دفتر مجله طنز فرانسوی شارلی ابدو در پاریس مورد حمله مهاجمان مسلح قرار گرفت و ۱۲ نفر در جریان این حمله کشته شدند. این مجله در سال ۲۰۰۶ با بازنشر کاریکاتور پیامبر اسلام که در اصل در یک روزنامه دانمارکی به چاپ رسیده بود، خشم مسلمانان فرانسه را برانگیخت. دفتر این مجله در نوامبر سال ۲۰۱۱ و پس از آنکه کاریکاتور دیگری از پیامبر اسلام منتشر کرد، با بمب آتش زا هدف حمله قرار گرفت. یکی از آخرین چیزهایی که در صفحه توییتر این مجله…

مترجم

آخرین ارسال های انجمن
عنوان پاسخ بازدید توسط
کفش ورزشی 0 35 mohammadhajilu
بیلیارد چیست؟ 0 38 mohammadhajilu
اسکوتر برقی 0 33 mohammadhajilu
تجهیزات آشپزخانه صنعتی 0 39 mohammadhajilu
محل اتصال سوکت عیب یاب به انواع خودرو ها https://t.me/YadakyMiladnor 0 43 zeinab
محل اتصال سوکت عیب یاب به انواع خودرو ها @YadakyMiladnor 0 46 zeinab
محل اتصال سوکت عیب یاب به انواع خودرو ها 0 36 zeinab
حدیث:50 ﺩﺭ ﭘﺎﻳﺎﻥ ﺧﻄﺒﻪ ﻓﺮﻣﻮﺩ 0 39 zeinab
حدیث:51 ﺟﺎﺑﺮ ﺑﻦ ﻋﺒﺪﺍﻟﻠّﻪ ﻣﻰ ﮔﻮﻳﺪ 0 38 zeinab
حدیث:52 ﺩﺭ ﺟﻤﻊ ﮔﺮﻡ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ ﻫﺮ ﻳﻚ ﺍﺯ ﻋﻠﻰ ﻭ ﻓﺎﻃﻤﻪ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﻧﺰﺩ ﭘﻴﺎﻣﺒﺮ ﻣﺤﺒﻮﺑﺘﺮ ﻣﻰ ﺷﻤﺮﺩﻧﺪ، 0 38 zeinab
حدیث:53 ﻗﺎﻟَﺖ ﻓﺎﻃِﻤَﺔُ ﻋﻠﻴﻬﺎ ﺍﻟﺴﻼﻡ 0 35 zeinab
حدیث:54 ﻗﺎﻝَ ﺭَﺟُﻞٌ ﻻِﺀﻣﺮَﺃﺗِﻪِ 0 33 zeinab
حدیث:55 ﻣِﻦ ﺩُﻋﺎﺋِﻬﺎ ﻋﻠﻴﻬﺎ ﺍﻟﺴﻼﻡ 0 33 zeinab
حدیث:56 ﻗﺎﻟَﺖ ﻓﺎﻃِﻤَﺔُ ﻋﻠﻴﻬﺎ ﺍﻟﺴﻼﻡ 0 40 zeinab
حدیث:57 ﻗﺎﻟَﺖ ﻓﺎﻃِﻤَﺔُ ﻋﻠﻴﻬﺎ ﺍﻟﺴﻼﻡ 0 34 zeinab
حدیث:58 ﺣﻀﺮﺕ ﺯﻫﺮﺍ ﻋﻠﻴﻬﺎ ﺍﻟﺴﻼﻡ 0 36 zeinab
حدیث:61 ﻗﺎﻟَﺖ ﻓﺎﻃِﻤَﺔُ ﻋﻠﻴﻬﺎ ﺍﻟﺴﻼﻡ 0 37 zeinab
تو هیچ وقت فراموشم نکن 0 29 zeinab
توپ پیلاتس و دمبل 0 35 mohammadhajilu
دوربین مدار بسته 0 42 mohammadhajilu
نوری بازدید : 48 27 / 10 / 1393 نظرات ()مجله ‘شارلی ابدو’ چیست و در مطبوعات فرانسه چه جایگاهی دارد؟

 

بی بی سی – دفتر مجله طنز فرانسوی شارلی ابدو در پاریس مورد حمله مهاجمان مسلح قرار گرفت و ۱۲ نفر در جریان این حمله کشته شدند. این مجله در سال ۲۰۰۶ با بازنشر کاریکاتور پیامبر اسلام که در اصل در یک روزنامه دانمارکی به چاپ رسیده بود، خشم مسلمانان فرانسه را برانگیخت. دفتر این مجله در نوامبر سال ۲۰۱۱ و پس از آنکه کاریکاتور دیگری از پیامبر اسلام منتشر کرد، با بمب آتش زا هدف حمله قرار گرفت. یکی از آخرین چیزهایی که در صفحه توییتر این مجله منتشر شده، کاریکاتوری از ابوبکر بغدادی، رهبر گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) است. استفان شاربونیه، دبیر مجله از آنجا که به قتل تهدید شده بود، تحت محافظت پلیس قرار داشت. او و سه کاریکاتوریست دیگر در بین کشته شدگان حادثه مرگبار روز چهارشنبه بودند

 

 

هجو تاریخی

هیو اسکافیلد، خبرنگار بی بی سی در پاریس می گوید که مجله شارلی ابدو در سنتی قدیمی در روزنامه نگاری فرانسه ریشه دارد که سابقه اش به هجونامه هایی باز می گردد که پیش از انقلاب کبیر فرانسه علیه ماری آنتوانت، ملکه وقت منتشر می شد. به گفته او، در این سنت، رادیکالیسم چپ گرایانه با نوعی گستاخی تند درآمیخته می شود که گاه به هرزگی پهلو می زند. هدف این نوع هجو، در قرن هجدهم، خاندان سلطنتی فرانسه بود و از طریق داستان هایی، غالبا مصور، در مورد ولنگاری جنسی و فساد در کاخ ورسای بیان می شد. اما امروزه هدف آن بیشتر سیاستمداران، پلیس، بانکدارها و مذهب است. ابزار کار هم به جای جعل داستان، طنز و هجو است. شماره ۸ نوامبر ۲۰۱۱، چند روز پس از حمله به دفتر مجله با بمب آتشزا: یک مرد مسلمان کارتونیست شارلی ابدو را می‌بوسد. بالای سرشان نوشته “عشق از تنفر قوی‌تر است” با این حال همان لحن به دور از ادب و غیر محترمانه که در قرن هجدهم علیه رژیم سلطنتی به کار گرفته می شد، هنوز هم به کار گرفته می شود.

مجله شارلی ابدو یک نمونه برجسته از این نوع طنز است و تصمیمش برای شوخی کردن با پیامبر اسلام هم با فلسفه وجودی اش کاملا سازگار است.

 

کاریکاتورهای تحریک آمیز

این مجله هرگز تیراژ زیادی نداشته به طوری که از سال ۱۹۸۱ به مدت ده سال به دلیل نداشتن منابع مالی منتشر نمی شد.

 با توجه به سنت قوی داستان های مصور در فرانسه، استفاده از کاریکاتور و کارتون ویژگی اصلی شارلی ابدو است. در میان کارتون ها و کاریکاتورهای منتشر شده در این مجله، ممکن است مأمور پلیسی که سر بریده و خون چکان مهاجران را در دست دارد، راهبه ها در حال خودارضایی یا پاپ در حالی که کاندوم گذاشته است دیده شود. این مجله از هر وسیله ای استفاده می کند که بتواند با آن پیامش را برساند.

 

نبرد ایدئولوژیک

شارلی ابدو که به منتهی الیه چپ در طیف سیاسی فرانسه متعلق است، در گذشته شاهد انشعاب ها و “خیانت های ایدئولوژیک” بوده است.

یکی از دبیران قدیمی این مجله پس از بروز اختلافی در مورد یهودستیزی از سمت خود کناره گیری کرد. بیشتر کارکنان مجله، چه کارتونیست و چه نویسندگان، با نام مستعار کار می کنند. قبل از حمله روز چهارشنبه، مجله توسط شاربونیه، که به اسم شارب شناخته می شد و کارتونیست دیگری به نام ریس اداره می شد، هر چند همه نام اصلی آنها را می دانستند. مجله شارلی ابدو در یک نشریه طنز دیگر به نام هاراکیری ریشه دارد که در دهه ۱۹۶۰ میلادی منتشر می شد. شارلی ابدو در سال ۱۹۷۰ و در زمانی پا به عرصه وجود گذاشت که دو حادثه همزمان سرخط های خبری را به خود اختصاص داده بود: یک آتشسوزی مرگبار در یک دیسکوتک که بیش از ۱۰۰ نفر در آن کشته شدند و مرگ ژنرال شارل دوگل، رئیس جمهور پیشین.

نشریه هاراکیری تیتر یکی از شماره های خود را به دست انداختن مرگ دوگل اختصاص داد و نوشت: “رقص تراژیک در کولومبی (خانه دوگل) یک کشته برجا گذاشت”. انتشار این شماره هاراکیری جنجالی به پا کرد که نهایتا به توقیف این نشریه منجر شد. واکنش روزنامه نگاران هاراکیری این بود که فورا هفته نامه دیگری تأسیس کردند: شارلی ابدو.

 

حمایت یک روزنامه اصلاح‌طلب از شارلی پلید  

همیشه یک زمان هایی، جاهایی، ناخودآگاه خود را کاتولیک تر از پاپ می بینیم.گاهی حس انسان دوستی مان که حتما واقعی است،با پز روشنفکری مان قاطی می شود و می رویم روبروی سفارت فرانسه، برای همدردی با کشته شدگان حوادث اخیر پاریس؛شمع روشن می کنیم؛زیر سرما.تا حس انسان دوستی مان را برای کشتن 12 نفر نشان مسئولان سفارت فرانسه بدهیم.

فردای آن شب،در روزنامه هایمان هم برای همدردی با آنان تیتر می زنیم. «ما هم شارلی هستیم».همان شبی که شارلی نشیان اعلام می کنند که فردا در نشریه شان، می خواهند پیامبر مسلمانان را به استهزا بگیرند.

روز گذشته یکی از روزنامه‌های داخلی در اقدامی حیرت‌آور و در مقابل دیدگان مردم ایران، از شارلی، نشریه هتاک به پیامبر اسلام حمایت کرد!

این روزنامه که اکنون تحت لوای حمایت از دولت، فعالیت می‌کند، روز گذشته تیتر یک و عکس تمام ‌قد صفحه نخست خود را به حمایت جورج کلونی، بازیگر صهیونیست هالیوود از نشریه هتاک به پیامبر اسلام با تیتر «من هم شارلی هستم» اختصاص داد.سرّنیوز: پس از حمله مشکوک به هفته‌نامه فرانسوی شارلی در پاریس (نشریه‌ای که اهانت‌های بی‌سابقه‌ای به رسول اکرم، پیامبر خاتم حضرت محمد(ص) منتشر کرده بود) غربی‌ها به بهانه حمایت از آزادی بیان، کمپینی راه‌اندازی کردند با عنوان «من شارلی هستم» که با مخالفت‌های جوامع مسلمان مواجه شد و در مقابل آن کمپینی با شعار «من شارلی نیستم اما تروریسم را محکوم می‌کنم» راه‌اندازی شد. کمپینی که اگرچه بهانه آن حمایت از آزادی بیان بود اما طراحان آن، به دنبال ایجاد یک مصونیت برای هتاکان به مقدسات دینی بویژه مقدسات اسلامی بوده و هستند.

به گزارش «وطن امروز»، در نمایشی که به همین مناسبت در پاریس راه افتاد و اولاند از برخی سیاستمداران دنیا دعوت کرد در آن شرکت کنند؛ حضور یک نفر، دنیا را تکان داد و همه را وادار به تأمل درباره واقعیت پنهان ماجرای حمله به شارلی ابدو و راهپیمایی اولاند کرد. آن یک نفر کسی نبود جز بنیامین نتانیاهو که در دنیا به قاتل کودکان غزه مشهور است و سال گذشته در جریان جنگ علیه غزه، صدها کودک خردسال و 18 خبرنگار را به کام مرگ کشاند اما ماجرا زمانی جالب شد که زیر پوشش کمپین مزبور، این نشریه موهن، اعلام کرد امروز چهارشنبه ویژه‌ نامه‌ای را منتشر می‌کند که در آن یک کاریکاتور موهن علیه پیامبر اسلام، حضرت محمد(ص) نیز درج شده است! این دهن‌کجی آشکار به مقدسات اسلامی قطعا تحت پوشش نمایش مضحک اولاند در پاریس و کمپین حمایت از نشریه هتاک صورت می‌گیرد. اما در ورای همه این نمایش‌ها و اقدامات مشکوک، متاسفانه و باز هم همانند همیشه، رگ حقارت غربگرایان ایرانی تکان خورد. غربگرایان که عمدتا ذیل جریان اصلاح‌طلبی فعالیت می‌کنند؛ این بار نیز نتوانستند از کمپین ضدمقدسات عقب بمانند و تلاش کردند از ایران نیز جریانی همسو با طراحان کمپین اعلام وجود کند.

. این تیتر و صفحه نخست در واقع نوعی حمایت از کمپین حمایت از شارلی محسوب می‌شود. پیش‌تر نیز روزنامه همین عوامل رسانه‌ای در همان شماره‌های نخست و به گمان بازگشت به دوران بی‌بندوباری رسانه‌ای دولت اصلاحات، حکم قصاص که نص صریح قرآن است را «غیرانسانی» دانسته بود!

برای قربانیان یک ترور شمع روشن می کنیم و تیتر می زنیم و ... برای اینکه بگوییم مسلمانیم و پیرو رحمت للعالمینیم.حس انسان دوستی ما خوب است و محترم؛اما امان از پز روشنفکری مان... امان از این پز روشنفکری مان که پز نتانیاهو را که دست در دست اولاند پیاده روی ضد ترور می رود را باور می کنیم و صحنه آرایی ها پیش و پس آن را فراموش می کنیم.

خود افراط می آفرینند، خود سلاح به دست افراط می دهند و خود می کشند تا سر آخر پنجه به روی آفتاب رحمت العالمین بکشند و ما خود در برابر این صحنه آرایی ها با گفتن «ما هم شارلی هستیم» دستانمان را بالا می بریم و چشمان خود را می بندیم بر روی فردای آن نشریه!

 فردایی که  هنگامه ضربه اصلی فرا می رسد و مایی که پیش تر گفته بودیم «ما نیز شارلی هستیم»،هیچ کار نمی توانیم بکنیم. حس انسان دوستی خوب است،اما امان از این پز روشنفکری...

این روزها در سوریه،سرمای شب،استخوان سوز است.سرمای این روزها و شب های شهرهای سوریه،اما گویی حواس های ما را منجمد کرده است.قلب های یخ زده بچه مسلمان های سوری و عراقی را حتی به اندازه شمعی که برای فرانسوی ها هم روشن کردیم،گرما نمی بخشیم که گویی آنان از دیار فراموش شدگان این کره خاکی اند.

ظریفی چه خوش نوشته بود که «تصاویر این روزهای فرانسه تکان دهنده است.وحدت فرانسویان و برخی از ملل دیگر به بهانه کشته شدن هفده نفر...و ما در اینجا در جهان اسلام سالهاست که داریم قربانی می دهیم و کک مان هم نمی گزد!چند ماه است که داعش در عراق و سوریه دارد سر می برد،تجاوز می کند و ویران می کند و ما در خوابیم»!برای یک بار هم شده این پز لعنتی روشنفکری را بریزیم دور!بلند داد بزنیم که ما شارلی نیستیم... ما محمدی هستیم...

ما محمدی هستیم... که جوان عزیز خود را رو در روی جریان ترور و تکفیر قرار می دهیم و در همان روز ها جنازه او را بر دستان خودخود تشییع می کنیم.

ما محمدی هستیم که در مقابل ترور و تکفیر جان عزیزترین جوانان خود را فدا می کنیم. ما محمدی ها حالا حالاها صدایمان در مقابل جریان تکفیر داعشی و شارلی فرانسوی،بلند و بلند تر است.

آنکه به اسم دین تکفیر می کند و آنکه به اسم آزادی کفر گویی، هر دو، دو سر یک طیف اند و دستانشان در دست هم است. شارلی نویسان  با توهین و کفر گویی، تکفیر و افراط می آفریند و به سرزمین های مسلمانان روانه شان می کنند و فردای روز به همان بهانه اسلام را و رحمت العالمین را هدف قرار می دهند.


 

 

وطن امروز

تحلیلی تابناک

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
به سایت خدمت گذار خود خوش آمدید وخسته نباشید ،این سایت شخصی می باشد. مطالب خود را از منابع مطالعه شده برداشته ویاخود تجربه کرده است . ودر مورد استفاده درست و نا درست بودن آنها هیچ گونه مسئولیتی را نخواهد پذیزفت . لذا در استفاده از مطالب دقت کافی را به عمل آورید. خواهشمند است در صورت مشاهده مطلب.عکس و موردی که از نظر شما ناخرسند است به ما اطلاع دهید. مخلص شما: لوازم یدکی میلادنور(yadakjo.ir)
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  نظر خود را درباره ما بفرستید متشکریم طرح وراهنمایی یادتان نرود  یدکی سواری نوری

  تهیه و توزیع کننده انواع لوازم یدکی سواری ایران خودرو.سایپا

  قطعات برقی

  قطعات جلوبندی

  قطعات موتور

  لوازم جانبی

  آمار سایت
 • کل مطالب : 421
 • کل نظرات : 4
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 113
 • آی پی امروز : 10
 • آی پی دیروز : 5
 • بازدید امروز : 66
 • باردید دیروز : 7
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 106
 • بازدید ماه : 386
 • بازدید سال : 386
 • بازدید کلی : 98,476